DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA


wydatki NA kulturę w 2021 r.

5 316 454

-11,64%

do roku 2020


Dotacja dla GCKiS w 2021 r.

3 835 609

-7,44%

do roku 2020



kalendarium wydarzeń kulturalnych

Zorganizowanych lub współorganizowanych przez gminne centrum kultury i sztuki w Trzebnicy



Akcja "Teatralne Ferie online".

Teatralne Ferie prowadzone online poprzez profil społecznościowy instytucji

Czas trwania działania: od 04.01 do 10.01.2021 r.

W pierwszym tygodniu zajęć zostały nakręcone i zmontowane materiały filmowe dotyczące roli aktora, metod pisania scenariusza. Pracownicy tworzyli materiały instruktażowe z zakresu tworzenia kukiełek i pacynek teatralnych. Pierwszy tydzień zajęć feryjnych został zakończony konkursem pt. „Stwórz własną kukiełkę - postać z bajki Czerwony Kapturek”. Uczestnicy konkursu na podstawie instruktażowych filmów tworzyli własne postaci z bajki, a następnie przesyłali mailowo zdjęcia swoich prac.

Czas trwania działania: 11.01. do 17.01.2021 r.

W drugim tygodniu zostały przygotowane materiały filmowe dotyczące zagadnień związanych z scenografią, światłem, które stanowią ważne elementy przedstawień teatralnych. Drugi tydzień zajęć został zakończony konkursem pt. „Stwórz krótki film na podstawie bajki Czerwony Kapturek”. Uczestnicy konkursu wysyłali mailowo nagrane przez siebie krótkie filmiki.


29. Finał WOŚP w Trzebnicy.

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

31.01.2021 r.

Podczas tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostały przeprowadzone internetowe licytacje. Została założona także e-skarbonka, w przestrzeni miasta z skarbonkami kwestowało 18 wolontariuszy.

Kwota, jaką Trzebnicki Sztab rozliczył podczas 29. Finału WOŚP to: 19.310,83 zł.


Konkurs z okazji Dnia Kobiet przeprowadzany online poprzez profil społecznościowy instytucji

Czas trwania działania: od 05.03 do 10.03.2021 r.

Konkurs zorganizowany z okazji Dnia Kobiet. Zachęcaliśmy do zamieszczania komentarzy pod postem konkursowym, miały się w ich treści znajdować opisy kobiet ze świata kultury, które stanowią inspirację dla uczestniczek naszego konkursu. Dla najbardziej kreatywnych i inspirujących wypowiedzi przewidziane były 3 zestawy nagród przygotowane przez zespół pracowników instruktorów Działu Kultury Kina i Widowisk.


Powitanie wiosny

24.03.2021 r.

Barwnie przebrani pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Sztuki przywitali dzieci z publicznych oraz prywatnych placówek przedszkolnych wiosenną scenką, tańcem i piosenkami. Dzieci z uśmiechami na twarzach trzymały piękne przygotowane marzanny i kolorowe banery z napisami "Czekamy na Ciebie Wiosno", "Żegnaj zimo!".

Liczba odbiorców: ok. 300.


Przesłuchania do 25. Trzebnickiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej Biedronka

Czas trwania wydarzenia: od 06.05 do 07.05

Pierwszy dzień przesłuchań obejmował kategorię: Przedszkola (występy: solo oraz zespoły). Na scenie występowały dzieci z publicznych i prywatnych placówek Gminy Trzebnica. Przeglądowi towarzyszyły dźwięki najpiękniejszych polskich dziecięcych piosenek. Mali wokaliści przyłożyli sporą wagę do swoich strojów, które podkreślały charakter przygotowanych utworów. Drugi dzień przesłuchań był dedykowany dzieciom w kategorii: Szkoły (występy: solo oraz zespoły). Każdy wykonawca otrzymał dyplom za udział w przesłuchaniach do Festiwalu oraz słodką biedronkową niespodziankę w formie lizaka.

Liczba uczestników festiwalu: 80 osób. Brak publiczności ze względu na panujące obostrzenia związane ze stanem pandemii w kraju.


Trzebnicki Smaczny Weekend

Czas trwania wydarzenia: od 22.05 do 23.05.2021 r.

GCKiS było współorganizatorem dwudniowego Festiwalu pn. „Trzebnicki Smaczny Weekend”. Teren Placu Pielgrzymkowego zapełnił się mobilnymi restauracjami, w których można było skosztować m.

in. dań kuchni greckiej, hiszpańskiej, amerykańskiej, francuskiej. Festiwal cieszył się przez dwa dni ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Trzebnica. Sobotni dzień zakończył się wieczornym kinem plenerowym, podczas którego wyświetlona została dobrze znana wszystkim polska komedia "Miś”.

Liczba odbiorców: ok. 800.




Zdjęcie przedstawia warsztaty florystyczne.

Warsztaty Flower Box

28.05.2021 r.

Florystyczne warsztaty dla mam - Flower Box. Podczas dwugodzinnego spotkania w miłym towarzystwie, uczestniczki wykonały własną kompozycję z żywych kwiatów i zabrały ze sobą w ramach upominku na Dzień Mamy. Bukiety zostały stworzone w stylu boho, który pozwala na pełną swobodę w komponowaniu. Kolorystka stylu jest zaczerpnięta z natury, przeważały zatem zielenie, beże i róże. Ważnym elementem boho jest manufaktura, czyli zamiłowanie do ręcznego wytwarzania dodatków. Uczestniczki chętnie wykonały papierowe liście, które były dopełnieniem pięknych kwiatowych kompozycji.

Liczba odbiorców: 10 osób.


Drzewo życzeń

01.06.2021 r.

Z okazji Dnia Dziecka zostało wykonane wielkogabarytowe drzewo, na którym goście kawiarni mogli zawieszać specjalnie przygotowane dla nich karteczki, a na nich wypisawali swoje życzenia/marzenia. Koncepcja drzewa inspirowana była książką „Drzewo życzeń” autorstwa Katherine Applegate, była dopełnieniem procesu komunikacji cyfrowej poświęconej tematyce Dnia Dziecka.


Trzebnickie Dni Rodziny

Czas trwania wydarzenia: od 11.06 do 19.06

W ramach 7. Trzebnickich Dni odbyły się następujące wydarzenia:

  • 11.06 Koncert Michała Bobera z zespołem

  • 12 .06 SztukAteria warsztaty zdobienia wypieków

  • 13.06 Koncert Galowy 25. Trzebnickiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej Biedronka

  • 14.06 Sesja fotograficzna dla rodzin w stylu Boho

  • 15.06 II dzień Sesji fotograficznej dla rodzin w stylu Boho

  • 16.06 Rodzinne poczytajki z bajki

  • 17.06 Warsztaty w technice makramy

  • 19.06 Piknik Rodzinny. Finał 7. Trzebnickich Dni Rodziny

W ramach przygotowanych wydarzeń odbyły się: koncert plenerowy Michała Bobera na scenie „Między stawami”, Koncert Galowy 25. Trzebnickiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej Biedronka w Sali widowiskowo-kinowej w GCKiS, a także szereg warsztatów dla rodzin.

7. edycja Trzebnickich Dni Rodziny zakończyła się plenerowym Piknikiem Rodzinnym, podczas którego miał miejsce koncert formacji „Centrum Uśmiechu” wraz z programem pt. „Olimpiada w Jarzynowie”. Sekcja Trzebnickich Mażoretek poprowadziła tradycyjnie przemarsz rodzinny, a następnie dała pokaz układów marszowo-tanecznych. Uczestników pikniku animowała grupa cyrkowa Locomotora. Do dyspozycji odwiedzających teren imprezy były także dmuchane atrakcje. Całość wydarzenia dopełniły konkursy i zawody sportowe przygotowane przez współorganizatora wydarzenia - Gminny Park Wodny Trzebnica - Zdrój Sp. Z.O.O.

Liczba odbiorców wszystkich wydarzeń od 11.06 do 19.06: ok. 1.360 osób.

Zdjęcie przedstawia warsztaty makramy w Gminie Trzebnica.
Zdjęcie przedstawia sesję rodzinną.


Zajęcia wakacyjne „Wakacyjne laboratorium”

Czas trwania wydarzenia: 06.07 do 19.08. 2021 r.

Wakacyjne Laboratorium” - pod takim hasłem odbywały się letnie spotkania z dziećmi w Gminie Trzebnica. W każdy wtorek i czwartek najmłodsi mogli wziąć udział w zajęciach rękodzielniczych, konstrukcyjnych, plastycznych.

„Odkrywcze DIY” - były to artystyczne i kreatywne eksperymenty. Powstała na nich święcąca, pływająca meduza, dzieci sprawdziły jak wybucha wulkan, poznały czym jest ciecz nienewtonowska.

„Manufaktura ziół z łąk i pól” - te zajęcia wprawiły uczestników w relaksujący nastrój. Każdy z młodych artystów, stworzył swoją własną, oryginalną kompozycję z polnych kwiatów, które następnie zostały umieszczone w szkle, tworząc niepowtarzalne dzieło sztuki.

„Mandala” - grupa uczestników stworzyła swoje własne poduszki z niepowtarzalnym wzorem. „Badacze Kultury” - podczas tych zajęć dzieci zwiedziły przestrzeń GCKiS, poznały rolę i zadania każdego z działów i zaplanowały własne wydarzenie kulturalne w postaci plakatu.

„Surrealistyczne atelier - młodzi uczestnicy starali się utworzyć za pomocą farb, podwodny świat w nurcie surrealistycznym - pełnym marzeń, snów i zaburzającym wszelką logikę.

„Co w trawie piszczy?” - to były konstrukcyjne, bardzo kreatywne i pachnące zajęcia. Uczestnicy dowiedzieli się paru ciekawostek o życiu mrówek, a następnie wykonali własne makiety mrowisk.

„Zróbmy sobie (arcy)Dzieło” - było wspólnym eksperymentem malarsko-konstrukcyjnym. Dzieci miały za zadanie stworzyć dzieło w formie puzzla, które po połączeniu z innymi stało się arcyDziełem! Tematy poszczególnych elementów układanki były przeróżne: od morskich głębin, poprzez góry, kończąc na plażach.

„Wodny Labirynt” - były to zajęcia konstrukcyjne. Dzieci miały za zadanie zbudować wodny labirynt z elementów hydraulicznych, konewek, misek i węży. Zadanie nie należało do najprostszych, jednak praca zespołowa przyniosła efekt.

„Odgłosy Lata” - na tych zajęciach, przy akompaniamencie leśnych przyjaciół, dzieci tworzyły piękne prace - portrety wybranych ptaków. Do stworzenia prac zostały użyte pastele, piórka, wełna i filc.

„Transfer” - pod tą tajemniczą nazwą kryło się przenoszenie zdjęcia na drewno. Dzieci musiały uzbroić się w cierpliwość, by po mozolnym ścieraniu papieru ukazał się krajobraz w postaci zdjęcia. Swoje prace dodatkowo upiększyły naturalnymi ozdobami w postaci traw, kwiatów, szyszek i piórek.

Dodatkową nową atrakcją podczas wakacji były „Wyjazdy z Kulturą”, czyli edukacyjne wycieczki do Wrocławia. Dzieci odwiedziły Narodowe Forum Muzyki, gdzie wzięły udział w wyjątkowych warsztatach tanecznych, podziwiały panoramę miasta z 49. piętra wieżowca SkyTower, zwiedziły Hydropolis i Muzeum Odry oraz przejechały się kolejką linową Polinka.

„Wakacyjne Laboratorium” zawitało w tym roku również do pobliskich miejscowości Gminy Trzebnica. Program wakacyjny był realizowany w 5 sołectwach: Brzezie, Koniowo, Brzyków, Skarszyn i Skoroszów.

W każdą środę dzieci zgromadzone w świetlicach wiejskich mogły zaprezentować swoje zdolności plastyczne podczas zajęć kreatywnych. Z rozmaitych materiałów powstały niesamowite przytulanki, które uczestnicy mogli zabrać do domu na pamiątkę wakacyjnych spotkań. Maskotki były wykonane z wielką starannością i zaangażowaniem, a ich kształty i wzory były bardzo kreatywne.

Wielką radość sprawiła dzieciom integracja, tworzenie mapy miejscowości, zabawa z chustą animacyjną i popularny "głuchy telefon" z wykorzystaniem bum-bum rurek.

Zdjęcie przedstawia zabawę z chustą animacyjną.
Zdjęcie przedstawia dzieci siedzące na trawniku.
Zdjęcie przedstawia dzieci malujące na sztalugach.


Koncert Tomka „Kowala" Kowalskiego pt. „Czarna Królowa”

13.08.2021 r.

"Czarna Królowa” została zrealizowana w Teatrze Śląskim w Katowicach w 2019 r. jako zwieńczenie drogi Tomka „Kowala” Kowalskiego, od wypadku, któremu uległ w 2014 r., do powrotu na scenę.

Liczba odbiorców: 70, wydarzenie biletowane.


Koncert Muzyki włoskiej Maurizio Nicolini

Planowo: Scena Między Stawami [przeniesiony na scenę w Art.Kawiarni ze względów niesprzyjających warunków atmosferycznych]

Liczba odbiorców: ok. 50.


Konkurs Kulinarny „Wariacja Smakowa na temat jabłka” w ramach 41. Trzebnickiego Święta Sadów i plonów.

Celem organizowanego konkursu były:

  • popularyzacja walorów smakowych i odżywczych trzebnickich jabłek,

  • popularyzowanie trzebnickich tradycji cukierniczych,

  • aktywizacja mieszkańców obszarów miejskich i wiejskich,

  • wykorzystanie potencjału regionu,

  • integracja społeczności lokalnej.

Liczba uczestników konkursu: 9.


Koncert z okazji Pożegnania lata

31.08.2021 r.

Organizacja Koncertu Zespołu Dziubek Band.

Liczba odbiorców: 300.


41. Trzebnickie Święto Sadów i Plonów

18-19.09.2021 r.

Dożynki oraz Święto Sadów po raz pierwszy były obchodzone razem pod nazwą 41. Trzebnickie Barwne Święto Sadów i Plonów. Podczas wydarzenia zostało przewidzianych wiele atrakcji, m. in.: wręczenie odznaczeń zasłużony dla rolnictwa”, wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, wręczenie nagrody w konkursie „Sołtys Roku Gminy Trzebnica”, wręczenie nagród w konkursie „ wariacja smakowa na temat jabłka” czy występy takich zespołów jak MIG, Eleni, Mateusz Ziółko, Varius Manx & Kasia Stankiewicz.

Liczba odbiorców: ok. 3.000 [dwa dni].

41. Trzebnickie Barwne Święto Sadów i Plonów - zdjęcie nr 1.
41. Trzebnickie Barwne Święto Sadów i Plonów - zdjęcie nr 2.
41. Trzebnickie Barwne Święto Sadów i Plonów - zdjęcie nr 3.


Obserwatorium Społeczne konferencja. Kościół katolicki na Ziemiach Zachodnich i Północnych w latach 1966-1972

06.10. 2021 r.

Liczba odbiorców: 50.


Warsztaty Dronowe.

Warsztaty Dronowe

22.10.2021 r.

Na warsztatach została poruszona tematyka pojazdów bezzałogowych. Uczestnicy zapoznali się z zasadami wykonywania lotów, bezpieczeństwa w czasie lotu oraz nowym prawem lotniczym.


Koncert zespołu SKAJP

26.11.2021 r.

Liczba odbiorców: ok. 30.


Konkurs Plastyczny na kartkę świąteczną Gminnego Centrum Kultury i Sztuki

Cel i przedmiot konkursu:

  • kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej,

  • prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości dziecięcej i młodzieżowej,

  • stworzenie możliwości powszechnego udziału dzieci i młodzieży uzdolnionej w dziedzinie sztuk plastycznych w konfrontacji z rówieśnikami,

  • poszukiwanie nowych środków wyrazu, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.

Liczba odbiorców: 30.


Jarmark Bożonarodzeniowy

04-05.12.2021 r.

Kramiki, które na czas Jarmarku stanęły przed Ratuszem zachwyciły mieszkańców mnogością asortymentu. Można było zakupić szydełkowe ozdoby, świąteczne wieńce, ekologiczne świeczki, ręcznie robione zabawki, porcelanę, torby i wiele innych przepięknych, unikatowych drobiazgów.

Na zbudowanej specjalnie na tę okazję scenie, atmosferę podgrzewał wesoły i energetyczny zespół Fruktaki, porywając do wspólnej zabawy dzieci i dorosłych. Występ artystów z Krakowskiego Teatru Ulicznego - Scena Kalejdoskop, urzekł i włączył do uczestnictwa wszystkich zebranych. Artyści przebrani za jasełkowe postaci wkroczyli na rynek na szczudłach, wymieszali się z tłumem i zaprosili mieszkańców do wspólnej zabawy. Show zakończyło się zrobieniem wraz z dziećmi świątecznego, pachnącego cynamonem ciasta, co pozwoliło poczuć zbliżającą się atmosferę wigilijnej nocy. Po części artystycznej przyszedł moment na wspólne rozświetlenie choinki. Momentem, na który czekały wszystkie dzieci było pojawienie się Świętego Mikołaja, który wraz ze swoimi pomocnikami rozdawał upominki i słodycze. Przy ogromnej choince, w otoczeniu bajkowych ozdób i świątecznej muzyce płynącej z głośników można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.

Liczba odbiorców: ok. 200 [dwa dni].

Jarmark Bożonarodzeniowy w Trzebnicy - zdjęcie nr 1.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Trzebnicy - zdjęcie nr 2.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Trzebnicy - zdjęcie nr 3.


Warsztaty Mikołajkowe zdobienia kubków

06.12.2021 r.

Uczestnicy podczas warsztatów przy pomocy instruktora wykonali kubki dekorowane modeliną z motywem świątecznym. Liczba odbiorców: 8.



Koncert "Święty Czas Świętej Nocy".

Koncert Święty Czas Świętej Nocy

10.12.2021 r. [ wydarzenie dedykowane seniorom z terenu Gminy Trzebnica]

Spektakl muzyczny odbył się w Sali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury i Sztuki.

Liczba odbiorców: 50.

Koncert Święty Czas Świętej Nocy

11.12.2021 r. [ wydarzenie dedykowane mieszkańcom z terenu Gminy Trzebnica]

Spektakl muzyczny odbył się w w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej Parafia Św. Bartłomieja Apostoła i Św. Jadwigi

Liczba odbiorców ok. 100 .


Koncert okazji Otwarcia Trzebnickiej Galerii Wystawienniczej

12.12.2021 r.

W niedzielę 12 grudnia uroczyście otwarta została Galeria Trzebnicka, nowe miejsce na kulturalnej mapie Dolnego Śląska. Otwarciu towarzyszył wernisaż wystawy uznanego, lokalnego artysty - Lecha Taraszczuka. Z bogatego zbioru eksponatów została stworzona wyjątkowa kolekcja, która tematyką nawiązywała do Wigilijnego Stołu. Gminne Centrum Kultury i Sztuki z tej okazji zorganizowało koncert, w trakcie którego wystąpili: lokalny zespól ludowy Brzykowianie oraz Chór Gminnej Szkoły Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy.

Liczba odbiorców: 50.