REALIZOWANE POLITYKI, PROGRAMY I STRATEGIE


Niniejsza część przedstawia podsumowanie najważniejszych zadań wykonywanych w 2021 r. przez Gminę Trzebnica w związku z realizacją lokalnych polityk, programów i strategii.


Spośród wielu uchwał Rady Miejskiej stanowiących o kierunkach realizacji lokalnych polityk, programów i strategii, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Trzebnica, które jest dokumentem o charakterze planistycznym, wyznaczającym główne kierunki rozwoju gminy.


Istotna część zadań burmistrza w 2021 r. związana była z realizacją i wdrożeniem działań zaplanowanych w licznych dokumentach o charakterze programowym i strategicznym, w tym programom dedykowanym konkretnym zadaniom własnym.



24


dokumenty i programy strategiczne gminy były realizowane w 2021 r.,

w tym:

3

z obszaru

ochrony środowiska

5

z obszaru

pomocy społecznej

1

z obszaru

rewitalizacji

1

z obszaru

ładu przestrzennego

7

o charakterze

ogólnym

1

z obszaru

oświaty

3

z obszaru gospodarki mieszkaniowej i komunalnej

2

z obszaru

ochrony zdrowia

1

z obszaru

gospodarki energetycznej




Krótki opis realizacji



programy o charakterze ogólnym



PROGRAM WSPÓŁPRACY GMINY TRZEBNICA Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ PODMIOTMI WYMIENIONYMI W ART. 3 UST. 3 USTAwY O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I O WOLONTARIACIE W ROKU 2021

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały nr XXI/241/20 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 30 listopada 2020 r. w sprawie przyjęcia ,,Programu współpracy Gminy Trzebnica z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2021”

Cel: Celem niniejszego programu jest efektywne wykorzystanie istniejącej społecznej aktywności oraz pobudzenie nowych inicjatyw i aktywności społecznej w zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców Gminy Trzebnica. Nadrzędnym celem programu jest budowanie partnerstwa pomiędzy Gminą Trzebnica i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, służącego diagnozowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz wzmacnianiu aktywności społeczności lokalnych. Program obejmuje wsparcie w takich obszarach jak: sport; ochrona zdrowia; wspieranie działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym; pomoc społeczna, promocja i organizacja wolontariatu; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego; bezpieczeństwa publiczne; wspieranie działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym; wspierania edukacji ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.

Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. zostały ogłoszone i zrealizowane konkursy dla organizacji pozarządowych. Szczegółowe informacje o realizacji programu przedstawiono na podstronie raportu Współpraca z organizacjami pozarządowymi.

program "trzebnicka rodzina 3+"

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr IX/94/19 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 19 września 2019 r.

Cel: Działania realizowane w ramach niniejszego programu są wyrazem wsparcia i troski o rodziny wielodzietne mieszkające na terenie gminy, zgodnie z przyjętą i konsekwentnie stosowaną polityka prorodzinną.

Realizacja w 2021 r.: Szczegółowe informacje o realizacji programu przedstawiono na podstronie raportu Trzebnicka Rodzina 3+.

program osłonowy "trzebnica przyjazna seniorom"

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XLI/427/18 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 4 czerwca 2018 r.

Cel: Celem programu jest podniesienie poziomu aktywności, zwiększenie możliwości zaspokojenia potrzeb seniorów, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych w społeczeństwie, zwiększenie dostępności do dóbr kultury, zachęcenie do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz przyczynienie się do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Realizacja w 2021 r.: Szczegółowe informacje o realizacji programu przedstawiono na podstronie raportu Trzebnica Przyjazna Seniorom.

plany odnowy miejscowości:

  • Plan Odnowy Miejscowości Księginice na lata 2014-2025;

  • Plan Odnowy Miejscowości Taczów Mały na lata 2014-2025

  • Plan Odnowy Miejscowości Skarszyn na lata 2017-2025

  • Plan Odnowy Miejscowości Świątniki na lata 2017-2025

Realizacja w 2021 r.: W ramach Planów Odnowy Miejscowości zostały zaplanowane m.in.: działania związane z rozbudową oświetlenia drogowego. Dokumentacja techniczna związana z budową nowego oświetlenia została sfinansowana ze środków Gminy Trzebnica oraz funduszu sołeckiego. Gmina w III kwartale 2020 r. złożyła wniosek o dofinansowanie projektu dotyczącego rozbudowy sieci oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Trzebnica ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla JST. Pozytywne wyniki naboru zostały opublikowane w dniu 31.03.2021, gmina na ten cel otrzymała 1 mln zł dotacji.

W II kwartale 2021 r. zostały podjęte prace związane z opracowaniem dokumentacji przetargowej, a w dniu 7.10.2021 r. ogłoszono postępowanie, w którym termin zakończenia projektu został określony na 30.09.2022 r. Wykonawcy zostali wybrani, prace trwają. W ramach projektu zostało objętych większość sołectw na terenie gminy. W najbliższej przyszłości w planach jest modernizacja istniejącego oświetlenia ulicznego na energooszczędne.



programy z obszaru pomocy społecznej



STRATEGIA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH DLA GMINY TRZEBNICA NA LATA 2020-2030

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały nr XII/148/19 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Trzebnica na lata 2020-2030.

Cel: Niniejsza strategia pozwala na racjonalizację lokalnej polityki społecznej. Wyznacza cele strategiczne, operacyjne i działania, których wdrożenie powinno w znaczny sposób przyczynić się do rozwiązania wielu problemów społecznych i zminimalizować skutki negatywnych zjawisk występujących na obszarze gminy.

Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. podejmowano następujące działania:

  • wsparcie w środowisku lokalnym osób niepełnosprawnych, chorych, niesamodzielnych, zależnych, seniorów (usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze, opieka wytchnieniowa, kwalifikowanie do umieszczenia w domach pomocy społecznej, prowadzenie Dziennego Domu Senior +);

  • przeciwdziałanie zjawisku przemocy w rodzinie (pomoc specjalistyczna dla osób doświadczających przemocy - psycholog, pracownik socjalny, zapewnienie schronienia osobom doświadczającym przemocy oraz matkom wykluczonym społecznie, niewydolnym opiekuńczo - mieszkanie treningowe);

Zdjęcie przedstawia seans dla seniorów pn."Fatima".
Zdjęcie przedstawia sale w trakcie trwania seansu dla seniorów pn. "Fatima".
Zdjęcie przedstawia wypełniona salę kinową.
  • wspieranie osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej, w tym o niskich kompetencjach rodzicielskich i społecznych (asystent rodziny, specjalistyczne wsparcie dla rodzin i osób; psycholog, dożywianie dzieci w szkole, udzielanie tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, kolonie dla dzieci i młodzieży, stypendia szkolne, Szlachetna Paczka, Wigilia przy wsparciu sponsorów, paczki świąteczne przygotowywane przez osoby prywatne, świadczenia przyznawane zgodnie z ustawą o pomocy społecznej oraz realizacją zadań ośrodka nałożonych przez inne ustawy;

  • w ramach POPŻ udzielana jest pomoc z Banku Żywności osobom, które z powodu trudnej sytuacji i niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie odpowiedniego wyżywienia - pomoc ta adresowana jest do osób/rodzin znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, bytowej (np. z powodu ubóstwa, bezdomności, bezrobocia, wielodzietności, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby) oraz których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej;

  • zapewnienie możliwości podnoszenie kwalifikacji pracowników pomocy społecznej (szkolenia, superwizje, dostęp do profesjonalnej i fachowej literatury oraz internetowego serwisu LEX, wsparcie psychologa oraz radcy prawnego).

Założenia niniejszej strategii realizowane są także przez szereg dokumentów strategicznych z obszaru pomocy społecznej, które zostały scharakteryzowane poniżej.

GMINNY PROGRAM WSPIERANIA RODZIN DLA GMINY TRZEBNICA NA LATA 2021-2023

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały nr XXVIII/327/21 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 6 października 2021 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu wspierania Rodzin dla Gminy Trzebnica na lata 2021-2023.

Cel: Nadrzędnym celem programu jest stworzenie spójnego systemu wsparcia rodzin zamieszkałych na terenie Gminy Trzebnica, które przeżywają trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. podejmowano następujące działania:

  • prowadzono wszechstronną pracę socjalną z rodziną;

  • wspierano rodziców w ich funkcjach opiekuńczo-wychowawczych poprzez współpracę z asystentem rodziny;

  • stworzono efektywny system wsparcia rodzin w prawidłowym wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych w postaci: pomocy finansowej, pomocy rzeczowej, objęcie dożywianiem dzieci tego wymagających, monitorowania sytuacji zdrowotnej rodziny;

  • współpracowano z instytucjami, organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz dziecka i rodziny.

W 2021 r. na wydatkowano środki w wysokości 246.737,11 zł na realizację zadań z zakresu wspierania rodziny.

Zdjęcie przedstawia Burmistrza Gminy Trzebnica na mównicy.
Zdjęcie przedstawia zebranie w sali.
Zdjęcie przedstawia wypełnione upominkami kosze wiklinowe.
Zdjęcie przedstawia wręczanie kosza z upominkami przez Burmistrza Trzebnicy.

gminny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXX/323/12 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 28 grudnia 2012 r.

Cel: Niniejszy dokument jest narzędziem aktywnego i racjonalnego realizowania polityki w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Program ma na celu zwiększenie skuteczności ochrony ofiar przemocy w rodzinie, oddziaływanie korekcyjne na sprawców przemocy oraz zwrócenie uwagi opinii publicznej na zjawisko przemocy i wypracowanie umiejętności reakcji.

Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. podejmowano następujące działania:

  • rozpoznawanie sygnałów przemocy i podejmowanie działań mających na celu zatrzymanie przemocy;

  • zapewnienie osobom doświadczającym przemocy korzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej i socjalnej;

  • udzielanie wsparcia i udostępnienie informacji o instytucjach i organizacjach udzielających pomocy;

  • utworzenie gabloty informacyjnej i systematyczne aktualizowanie umieszczonych tam informacji;

  • rozpowszechnianie broszur i ulotek dotyczących zjawiska przemocy;

  • zakładanie Niebieskich Kart;

  • praca socjalna prowadzona przez pracowników socjalnych i asystentów rodziny.

W 2021 r. na wydatkowano środki w wysokości 72.431,12 zł na realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Zdjęcie przedstawia osoby przy stole z laptopem.
Zdjęcie przedstawia wykład w sali.

gminny program wspierania osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych oraz w podeszłym wieku na lata 2018-2022

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXXV/405/17 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 28 grudnia 2017 r.

Cel: Celem programu jest poprawa jakości życia osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych oraz niesamodzielnych, mieszkających na terenie Gminy Trzebnica, poprzez wspieranie zdolności do funkcjonowania w środowisku domowym oraz zapewnienie tym osobom dostępu do odpowiednich form wsparcia.

Realizacja w 2021 r.: Podejmowano następujące działania w ramach niniejszego programu:

  • kontynuacja wolontariatu działającego na rzecz osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych i w podeszłym wieku;

  • kontynuacja świadczenia usług opiekuńczych oraz w roku 2021r., zgodnie z planem - opracowanie i wprowadzenie do stosowania standardów usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi realizowanymi przez Gminę Trzebnica, zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebnicy nr 19/2021 z dnia 22 listopada 2021r.;

  • prowadzenie Dziennego Domu „Senior +” oraz utrzymanie w nim właściwych standardów opieki z uwzględnieniem obostrzeń i rekomendacji epidemicznych wskazanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz opracowanie aktualnego Regulamin Działalności i Rekrutacji Dziennego Domu „Senior+” w Trzebnicy wraz zaktualizowanymi załącznikami, wprowadzonego Zarządzeniem Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebnicy nr 29/2021 z dnia 29 grudnia 2021r., w sprawie wprowadzenia regulaminu działalności i rekrutacji DD „Senior+” (w roku 2021 z oferty Dziennego Domu Senior+ skorzystało 16 seniorów);

  • wspieranie rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych i w podeszłym wieku poprzez organizowanie działań wspomagających, opiekuńczych, rehabilitacyjnych (np. SUO, SUO z P, opieka wytchnieniowa'') - 19 osób skorzystało z usług opiekuńczych, 651 osób skorzystało z pomocy żywnościowej;

  • rozwój otwartej przestrzeni nastawiony na potrzeby osób niepełnosprawnych tj. wydzielone i oznakowane miejsca postoju dla uprawnionych osób niepełnosprawnych na parkingach przy budynkach użyteczności publicznej, działania w kierunku likwidacji barier w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku poruszania się i komunikacji;

  • pogłębiona praca socjalna na rzecz pomocy osobom w podeszłym wieku, niepełnosprawnym i niesamodzielnym (w roku 2021 ze wsparcia w ramach „Opieki wytchnieniowej” skorzystało 18 rodzin, w tym 14 w ramach pobytu dziennego i 4 w ramach pobytu całodobowego).


wieloletni program osłonowy w zakresie dożywiania "pomoc gminy trzebnica w zakresie dożywiania" na lata 2019-2023

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr II/15/18 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 18 grudnia 2018 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania "Pomoc gminy Trzebnica w zakresie dożywiania" na lata 2019-2023.

Cel: Celem programu jest zapewnienie posiłku dzieciom i młodzieży oraz objęcie osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych i samotnych. Niniejszy program przewiduje udzielenie pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.

Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzebnicy realizował wieloletni rządowy program na podstawie Uchwały Nr 140 Rady Ministrów z dnia 15 października 2018 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu ” na lata 2019-2023 polegający na zapewnieniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych wszystkim osobom jej potrzebujących w szczególności:

  • dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej;

  • uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej lub szkoły ponadgimnazjalnej;

  • osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art.7 ustawy o pomocy społecznej, w szczególności osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.

Program "Posiłek w szkole i w domu".

Dotacja przeznaczona jest na realizację w ramach programu moduł 1”Moduł dla dzieci i młodzieży” oraz modułu 2 „Moduł dla osób dorosłych”. Celem dotacji jest zapewnienie posiłku dzieciom, uczniom i młodzieży oraz objęcie pomocą osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych i samotnych.

W zakresie dożywiania w całym 2021 r. objęto pomocą 73 uczniów. Zrealizowano 6.056 świadczeń na kwotę 63.493,86 zł (w tym 38.085,58 zł z programu dożywiania). Dożywiano dzieci w 14 placówkach: w 8 szkołach, w 2 przedszkolach i 1 żłobku oraz 3 innego rodzaju . Średni koszt jednego posiłku wyniósł 10,37 zł.



programy z obszaru ochrony zdrowia



GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW UZALEŻNIEŃ DLA GMINY TRZEBNICA NA ROK 2021

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXIII/271/21 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Gminy Trzebnica na rok 2021.

Cel: Niniejszy program zawiera zadania własne gminy wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i jest kontynuacją zadań z lat ubiegłych. Celem programu jest kompleksowe podejście do tematyki uzależnień i podjęcie działań mających na celi przeciwdziałanie problemom alkoholowym i narkomanii.

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji niniejszego programu, podjęto następujące działania:

  • utrzymanie świetlic profilaktyczno-wychowawczych;

  • działania związane ze zwalczaniem patologii i szerzeniem profilaktyki - realizacja programów profilaktycznych z zakresu narkomanii, alkoholu i agresji w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, Ośrodku Szkolno-Wychowawczym na terenie miasta i gminy;

  • funkcjonowały Grupy Wsparcia, Punkt Konsultacyjny dla osób uzależnionych;

  • prowadzono grupy wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu, grupę relaksacyjną dla osób uzależnionych (terapeuta, psycholog);

  • zorganizowano wyjazdy jednodniowe dzieci ze świetlic opiekuńczo-wychowawczych, harcerzy w ramach ferii zimowych, wycieczek, grup wsparcia AA;

  • wykonano analizę zagrożeń społecznych w Gminie Trzebnica.

W 2021 r. na realizację programu wydatkowano środki w wysokości 322.253,59 zł.


PROGRAM POLITYKI ZDROWOTNEJ Z ZAKRESU SZCZEPIEŃ PRZECIWKO GRYPIE SEZONOWEJ JAKO PROFILAKTYKI ZACHOROWAŃ W POPULACJI OSÓB W WIEKU 65 LAT I WIĘCEJ Z GMINY TRZEBNICA NA LATA 2020-2023

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XX/218/20 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 30 października 2020 r. w sprawie przyjęcia do realizacji "Programu polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej jako profilaktyki zachorowań w populacji osób w wieku 65 lat i więcej z Gminy Trzebnica na lata 2020-2023".

Cel: Celem głównym programu jest zmniejszenie liczby zachorowań na grypę oraz infekcje grypopodobne u osób w wieku w wieku 65 +, mieszkańców Gminy Trzebnica poprzez prowadzenie edukacji zdrowotnej oraz wykonywanie szczepień ochronnych przeciwko grypie, oraz zmniejszenie transmisji wirusa w środowisku.



Zdjęcie - Szczepienie Seniora


Realizacja w 2021 r.: Przewidywana szacunkowa liczba świadczeń do wykonania w ramach” Programu polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej jako profilaktyki zachorowań w populacji osób w wieku 65 lat i więcej z Gminy Trzebnica na lata 2020-2023” wynosi1.700 osób.


W ramach” Programu polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej jako profilaktyki zachorowań w populacji osób w wieku 65 lat i więcej z Gminy Trzebnica na lata 2020-2023” w sezonie grypowym od września do grudnia 2021 zaszczepiono 70 seniorów. Informacje o prowadzonym programie opublikowane były na portalach społecznościowych spółki GCM Trzebnica-Zdrój oraz Urzędu Miasta.



programy z obszaru oświaty



LOKALNY PROGRAM WSPIERANIA EDUKACJI UZDOLNIONYCH DZIECI I MŁODZIEŻY Z TERENU GMINY TRZEBNICA

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXVII/287/17 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 29 marca 2017 r.

Cel: Celem niniejszego programu jest wspieranie dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej oraz motywowanie uczniów i studentów do podejmowania działań mających na celu odkrycie własnych uzdolnień oraz do ciągłej pracy nad rozwijaniem talentów i pogłębianiem wiedzy. Realizacja programu ma także na celu stwarzanie pozytywnych wzorców dla społeczności uczniowskiej lokalnych szkół.

Realizacja w 2021 r.: Gmina Trzebnica wspiera uzdolnione dzieci i młodzież poprzez:

  • stypendia Burmistrza Gminy Trzebnica i Jana Pawła II wręczane uroczyście podczas gali uczniom szkół podstawowych, prowadzonych przez Gminę;

  • Szkolne Orły Gminy Trzebnica (w ostatnich dwóch latach nie odbyły się z uwagi na trwającą pandemię, ale będą kontynuowane w najbliższych latach od czerwca 2022 roku);

  • Trzebnicki Samorządowy Konkurs „Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica” promujący w szczególny sposób pozytywne zachowania i postawy wśród dzieci i młodzieży oraz upowszechniający młodzieżowy wolontariat;

  • „Złota Perła Trzebnicy” - w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych, szczególnie uzdolnione dzieci i młodzież z terenu Gminy Trzebnica mogą ubiegać się o stypendium naukowe.



programy z obszaru ładu przestrzennego



STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY TRZEBNICA

Podstawa prawna: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Trzebnica zostało przyjęte do realizacji na mocy Uchwałą Nr XVIII/195/2000 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 29 czerwca 2000 r. (z późn. zmianami).

Cel: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem określającym politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania. Ustalenia studium są wiążące przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Realizacja w 2021 r.: Rada Miejska w Trzebnicy podjęła następujące uchwały:

  • Uchwałę nr XXIII/258/21 z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Trzebnica dla części terenu we wsi Będkowo i części Miasta Trzebnica;

  • Uchwałę nr XXV/296/21 z dnia 9 lipca 2021 r. w sprawie zmiany uchwały nr IV/27/15 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 30 stycznia 2015 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Trzebnica dla obrębu wsi Jaźwiny;

  • Uchwałę nr XXV/298/21 z dnia 9 lipca 2021 r. w sprawie zmiany uchwały nr XXIII/258/21 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Trzebnica dla części terenu we wsi Będkowo i części Miasta Trzebnica;

  • Uchwałę nr XXV/299/21 z dnia 9 lipca 2021 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Trzebnica w rejonie ul. Czereśniowej w Trzebnicy;

  • Uchwałę Nr XXVIII/322/21 z dnia 6 października 2021 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Trzebnica dla części terenu wsi Blizocin, Jaszyce i Ligota;

  • Uchwałę Nr XXVIII/325/21 z dnia 6 października 2021 r. w sprawie uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Trzebnica dla części terenu we wsi Będkowo;

  • Uchwałę Nr XXXII/358/21 z dnia 29 grudnia 2021 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Trzebnica dla części terenu we wsi Komorowo;

  • Uchwałę Nr XXXII/359/21 z dnia 29 grudnia 2021 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Trzebnica dla części terenu wsi Cerekwica.



programy z obszaru ochrony środowiska



PROGRAM OCHRONY ŚRODOWISKA DLA GMINY TRZEBNICA NA LATA 2015-2018 Z PERSPEKTYWĄ DO 2022 R.

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XII/146/15 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 23 grudnia 2015 r.

Cel: Niniejszy program jest nadrzędnym dokumentem strategicznym miasta i gminy w obszarze ochrony środowiska. Celem programu jest poprawa stanu środowiska poprzez zachowanie istotnych walorów przyrodniczych oraz zrównoważony rozwój, jako podstawa rozwoju gospodarczego miasta i gminy oraz poprawy jakości życia mieszkańców.

Realizacja w 2021 r.: Przekazano dotacje na dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków w łącznej wysokości 28 tys. zł. Podjęto także działania związane z usuwaniem azbestu i wyrobów zawierających azbest.

Pomiar jakości powietrza w Gminie Trzebnica.
Zdjęcie przedstawia teren rekreacyjny w Trzebnicy.

PROGRAM GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ DLA ZINTEGROWANYCH INWESTYCJI TERYTORIALNYCH WROCŁAWSKIEGO OBSZARU FUNKCJONOWANIA - GMINA TRZEBNICA

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy uchwały Nr X/117/15 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 29 października 2015 r. (z późn. zm).

Cel: Niniejszy dokument wyznacza kierunki i działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podejmowane działania dotyczą przede wszystkim zadań związanych z transportem, oświetleniem ulicznym, budownictwem publicznym, gospodarką przestrzenną oraz produkcją energii elektrycznej i ciepła.

Realizacja w 2021 r.: Udzielono dofinansowania na wymianę pieców (tzw. kopciuchów) na nowoczesne źródła ciepła.

PROGRAM USUWANIA AZBESTU DLA GMINY TRZEBNICA

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXX/320/12 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie przyjęcia "Programu usuwania azbestu dla Gminy Trzebnica" (z późn. zm.).

Cel: Celem niniejszego programu jest usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest oraz minimalizacja negatywnych skutków zdrowotnych powodowanych kontaktem z włóknami azbestu.

Zdjęcie przedstawia usuwanie tzw. eternitu z dachu budynku.

Realizacja w 2021 r.: W 52 lokalizacjach usunięto łącznie 81,83 Ng azbestu (tony) na łączną kwotę 59.834,00 zł.

W 2021 r. podjęto także Uchwałę Nr XXIII/264/21 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XXX/320/12 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie przyjęcia "Programu usuwania azbestu dla Gminy Trzebnica" - wprowadzono zmiany w załączniku nr 5 pod nazwą "Inwentaryzacja przeprowadzona w terenie w zakresie ilości i miejsc występowania azbestu i wyrobów zawierających azbest".



programy z obszaru gospodarki komunalnej,

Mieszkaniowej i energetycznej



PROJEKT ZAŁOŻEŃ DO PLANU ZAOPATRZENIA W CIEPŁO, ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ I PALIWA GAZOWE DLA GMINY TRZEBNICA

Podstawa prawna: Projekt został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XIX/210/20 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 14 września 2020 r. w sprawie przyjęcia "Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Trzebnica".

Cel: Niniejszy dokument zawiera ocenę stanu aktualnego i przewidywanych zmian zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe oraz przedsięwzięcia racjonalizujące użytkowanie ciepła, energii elektrycznej i paliw gazowych.

Realizacja w 2021 r.: Wykonano badania stanu technicznego otworu termalnego IG-1.


program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy trzebnica na 2021 r.

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały nr XXIII/263/21 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie wprowadzania „Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt na terenie Gminy Trzebnica w 2021 r.”

Cel: Program ma na celu ograniczenie zjawiska bezdomności zwierząt domowych i gospodarskich oraz zapewnienie właściwej opieki bezdomnym zwierzętom domowym i gospodarskim. Zadaniem programu jest także wyłapywanie zwierząt i doprowadzenie ich do schroniska oraz ograniczenie niekontrolowanego rozrodu zwierząt i edukację społeczeństwa w zakresie obowiązków spoczywających na właścicielach zwierząt.

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji niniejszego programu, podjęto następujące działania:

  • wysterylizowano i wykastrowano 165 sztuk zwierząt, w tym 150 sztuk kotów i 15 sztuk psów;

  • sfinansowano czipowanie 13 psów;

  • zakupiono karmę dla bezdomnych zwierząt;

  • opłacono pobyt bezdomnych psów w schronisku;

  • sfinansowano leczenie 6 sztuk dzikich zwierząt (1 dzik, 3 sarny, 2 kuny);

  • sfinansowano odłowienie 18 sztuk bezdomnych psów;

  • zakupiono 9.000 sztuk zestawów higienicznych „Animals” dla zwierząt;

  • zakupiono myjkę, przedłużacz i wąż ogrodowy dla potrzeb tymczasowego punktu przetrzymywania zwierząt bezdomnych.


wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy trzebnica na lata 2021-2025

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXV/289/21 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 9 lipca 2021 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gmina Trzebnica.

Cel: Program ma na celu tworzenie warunków, które zapewnią mieszkańcom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Podejmowane działania pozwalają utrzymać w należytym stanie technicznym zasób mieszkaniowy Gminy Trzebnica, przede wszystkim poprzez realizację planu remontów i modernizacji.

Realizacja w 2021 r.: Priorytetem dla gospodarki mieszkaniowej w okresie obowiązywania niniejszego programu jest wprowadzenie równoważącej się struktury przychodów (dochodów) i kosztów (wydatków) a także poprawa wykorzystania i racjonalizacja gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy.

W 2021 r. sprzedano 7 lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych oraz jeden gminny budynek jednorodzinny. Wprowadzono również od miesiąca grudnia do opłat czynszowych, zgodnie z zasadą polityki czynszowej - czynniki podwyższające i obniżające stawkę czynszu.

Ponadto dokonano różnych priorytetowych remontów bieżących w budynkach i lokalach gminnych oraz w lokalach gminnych znajdujących się w budynkach wspólnotowych, wynikających z ich stanu technicznego oraz potrzeb, np.:

  • wykonanie remontu kominów ponad dachem w budynku komunalnym;

  • wykonanie remontu kapitalnego instalacji pionowej gazowej w budynku komunalnym i wewnętrznej instalacji gazowej w lokalu komunalnym;

  • doszczelnienie instalacji gazowej wewnętrznej w 4 lokalach komunalnych;

  • wykonanie remontu drewnianych podłóg w pomieszczeniach kuchni w 2 lokalach komunalnych;

  • wymiana kotła gazowego dwufunkcyjnego c.o. w lokalu komunalnym;

  • wykonanie dodatkowych przewodów wentylacyjnych metalowych do 2 lokali komunalnych;

  • wykonanie instalacji domofonowej do 2 lokali komunalnych;

  • doprowadzenie instalacji kanalizacyjnej do lokalu, w celu przeniesienia WC z klatki schodowej do mieszkania;

  • wykonanie remontu pionu kanalizacyjnego w budynku komunalnym;

  • rozpoczęcie przebudowy i adaptacji pomieszczeń gminnych w budynku WM na mieszkania komunalne.


wieloletni PLAN ROZWOJU I MODERNIZACJI URZĄDZEŃ WODOCIĄGOWYCH I URZĄDZEŃ KANALIZACYJNYCH NA LATA 2021-2024 GMINNEGO ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ TRZEBNICA-ERGO SPÓŁKA Z O.O. Z SIEDZIBĄ W TRZEBNICY

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXIII/267/21 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2021-2024 Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej Trzebnica-Ergo Spółka z o.o. z siedzibą w Trzebnicy.

Cel: W ramach sporządzonego dokumentu określono planowane inwestycje i poziom nakładów planowanych na ich realizację, uzasadnienie konieczności ich realizacji oraz określenie zakresów rzeczowych prac nakładów finansowych na planowane prace.

Realizacja w 2021 r.: Podejmowano działania, które szczegółowo scharakteryzowano poniżej.

Stan realizacji zadań z roku 2020.

  • Zakończono budowę kanalizacji sanitarnej dla terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w obrębie ulic: Polna, Fiołkowa, Wrzosowa, Chabrowa, Jaśminowa, Cicha w Trzebnicy. Ostateczny odbiór techniczny zadania nastąpił 29.06.2021r., a długość sieci kanalizacyjnej w mieście powiększyła się o 1 542mb i tłocznię ścieków przy ul. Fiołkowej.

  • Kontynuowana była, rozpoczęta w 2020 r., budowa Stacji Uzdatniania Wody BUKOWA w Trzebnicy. Wykonane zostały wszystkie obiekty kubaturowe oraz technologiczne. Ze względu na opóźnienia w dostawach komponentów elektronicznych wyposażenia technicznego stacji, inwestor zmuszony był do prolongaty terminu zakończenia budowy do dnia 30.03.2022r.

  • Rozpoczęta w 2020 r. wymiany zużytej kraty schodkowej w Oczyszczalni Ścieków w Trzebnicy, realizowana była w warunkach utrudnień okresu pandemii COVID-19 i kłopotów z dostępem do materiałów na rynku stali nierdzewnej. Firma ENKO S.A. z Gliwic - wykonawca urządzenia dołożył wszelkich starań i zadanie zostało zakończone w lutym 2022 r.

  • Rozpoczęto budowę sieci wodociągowej dla terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w obrębie ulic: Polna, Fiołkowa, Wrzosowa, Chabrowa, Jaśminowa w Trzebnicy. Inwestycja jest w toku, do końca 2021 r. wybudowano 562,5mb sieci.

Stan realizacji zadań z planu 2021 r.

  • Wybudowana została nowa sieć wodociągowa w Taczowie Małym o długości 817mb. Sieć spełnia wymagania ochrony p.poż. i została wyposażona w 5 hydrantów nadziemnych. Ostatecznego odbioru końcowego zadania dokonano w końcu 2021 r.

  • Wybudowana została sieć wodociągowa na działkach nr 35/76 i 35/79 AM-38 do połączenia SUW Bukowa z sieciami wodociągowymi osiedla mieszkaniowego w rejonie ulic Oleśnickiej i Zielonego Dębu w Trzebnicy. Łączna długość wybudowanej sieci 597,5mb.

  • Przygotowywana jest budowa sieci wodociągowej w pasie drogi gminnej przy ul. Gen. Grota Roweckiego w Trzebnicy. W dniu 28.07.2021 r. zawarto umowę na wykonanie projektu budowlanego wraz uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę. Termin wykonania projektu - 29.10.2021r.

  • Przebudowa sieci wodociągowej dn. 80 wraz z przepięciem istniejących przyłączy wzdłuż ulicy Milickiej od Ronda 4 czerwca 1989r. do skrzyżowania z ul. Siostry Hilgi Brzóski oraz budowa nowego odcinka sieci wodociągowej w ul. Pogodnej w Trzebnicy, gm. Trzebnica - zadanie nr 1. Umowa została zawarta w dniu 20.08.2021 r. z terminem realizacji (uzyskania decyzji pozwolenia na budowę) w ciągu 7 miesięcy od dnia podpisania umowy. W chwili obecnej trwa realizacja rzeczowa projektu.

  • Przebudowa istniejącej sieci wodociągowej dn. 80 wraz z przepięciem przyłączy wzdłuż ulicy Milickiej od skrzyżowania z ul. Siostry Hilgi Brzóski do końca miejscowości Trzebnica, gm. Trzebnica. zadanie nr 2. Umowa została zawarta w dniu 20.08.2021 r. z terminem realizacji (uzyskania decyzji pozwolenia na budowę) w ciągu 8 miesięcy od dnia podpisania umowy. W chwili obecnej trwa realizacja rzeczowa projektu.

  • W roku 2021 rozpoczęta została modernizacja stacji uzdatniania wody w Brochocinie. Dotychczas wyremontowane zostało pomieszczenie pompowni oraz wymienione zestawy pompowe. Etap ten pozwolił na zapewnienie ciągłości dostaw wody do wyżej położonych miejscowości w zasięgu działania tego wodociągu, dotyczy Raszowa i Będkowa. W związku z decyzjami SANEPID-u w stacji przygotowywany jest dalszy projekt modernizacji hali filtrów w zakresie budowlanym i technologicznym. W roku bieżącym zostanie zlecone wykonanie projektu remontu pomieszczeń stacji - hali filtrów oraz wymiany filtrów.

  • Wdrożenie e-usług w Gminnym Zakładzie Gospodarki Komunalnej TRZEBNICA-ERGO Sp. z o.o. w zakresie obsługi kontrahentów na terenie Miasta i Gminy Trzebnica. RPDS.02.01.02-02-0016/21. W dniu 14.10.2021r., w Dolnośląskim Urzędzie Województwa Dolnośląskiego została podpisana umowa na dofinansowanie przedmiotowego zadania z środków unijnych. W chwili obecnej trwają przygotowania do opracowania specyfikacji wykonania zamówienia i następnie emisji ogłoszenia w celu wyłonienia inżyniera kontraktu oraz wykonawcy zamówienia.

  • Oczyszczalnia Ścieków w Trzebnicy. Modernizacja bloku biologicznego - modernizacja mieszadeł, rurociągów powietrznych, przegród w komorach, sond redox. Obecnie prowadzone są dialogi techniczne w celu opracowania szczegółowego zakresu zadania. W związku z trwałym uszkodzeniem mieszadła śmigłowego, w trybie awaryjnym zostało zamówione i wymienione powyższe urządzenie.

  • Wybudowana została kanalizacja sanitarna w ul. Akacjowej o długości 407,7mb. Inwestycja ta zakończyła uzbrajanie terenu w kanalizację sanitarną terenu objętego planem zagospodarowania przestrzennego nr MPZP Nr: XIII/157/16.



programy z obszaru rewitalizacji



LOKALNY PROGRAM REWITALIZACJI GMINY TRZEBNICA NA LATA 2015-2025

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XVIII/202/16 Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 8 sierpnia 2016 r.

Cel: Celem programu jest realizacja przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców oraz ożywienie społeczne i gospodarcze Gminy Trzebnica.

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji programu przygotowano materiały do przeprowadzenia przetargu i rozpoczęto procedurę związaną z zamówieniami publicznymi na realizację zadania pn. "Drugi etap rewitalizacji Winnej Góry w Trzebnicy - miejsca ważnego historycznie o wysokich walorach krajobrazowych".

Ponadto zakończono prace związane z rewitalizacją Gminy Trzebnica poprzez utworzenie Galerii Wystawienniczej.