GOSPODARKA


LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ



Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2021 r.:

1 615

+24,57%

do roku 2020



2 436

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

211

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

80

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON



Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2021 r.

Utrzymywanie niższych niż maksymalne stawek podatku od środków transportowych na terenie Gminy Trzebnica stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy. Potwierdzają to chociażby dane o liczbie podmiotów wpisanych w 2021 r. do rejestru REGON - liczba nowych wpisów była niemal dwukrotnie wyższa niż w roku poprzednim. Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość jej dalszego rozwoju.

Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Trzebnicy są również dynamicznie rosnące uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2021 r. wartość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 1.615,42 zł, podczas gdy w 2020 r. było to 1.296,77.

Program "Trzebnicki Pakiet Antykryzysowy".

Przedsiębiorczość a COVID-19


Gmina podjęła szereg działań mających na celu zmniejszenie odczuwania kryzysu związanego z pandemią COVID-19. Przygotowany został specjalny pakiet gminnej tarczy antycovidowej, który zawierał możliwość wprowadzenia ulg dla przedsiębiorców i rolników, w tym umorzenie lub odroczenie terminów płatności czy rozłożenie jej na raty.



zarządzanie przestrzenią



Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. Kształtowanie polityki przestrzennej jest kompleksowe, co wpływa na właściwe kształtowanie i zachowanie ładu przestrzennego, a jednocześnie procesy inwestycyjne są szybsze i sprawniejsze.

Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów. W Gminie Trzebnica ponad 1/4 powierzchni objęta jest MPZP, co roku jednak podejmowane są nowe uchwały w sprawie objęcia kolejnych terenów miejscowymi planami oraz uchwały mające na celu dokonanie zmian w obowiązujących planach. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek gminy oraz zadowolenie mieszkańców.

Obszary Gminy Trzebnica pokryte MPZP.

Pokrycie obszaru gminy MPZP - na podstawie Systemu Informacji Przestrzennej Gminy Trzebnica

W 2021 r. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęta została część terenu Miasta Trzebnica oraz zmieniono MPZP dla terenów w rejonie ulic: Obrońców Pokoju, Św. Jadwigi i Ks. Dz. W. Bochenka w Trzebnicy

Dodatkowo przystąpiono do sporządzenia MPZP dla:

  • terenów w Trzebnicy w rejonie ul. Oleśnickiej i Czereśniowej II (zmiana),

  • terenów w rejonie ulic: s. Hilgi Brzoski, Milickiej, Prusickiej, Roosevelta w Trzebnicy (zmiana),

  • terenów w rejonie ulic: Obornickiej, Przemysłowej, Sportowej, Zielonej i Spokojnej w Trzebnicy,

  • fragmentu wsi Jaźwiny,

  • części terenu wsi Będkowo.

W 2021 r. w Gminie Trzebnica wydano 323 decyzje o warunkach zabudowy dla terenów o łącznej powierzchni 124 ha, w tym 139 dotyczyło zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, a 184 zabudowy innego rodzaju. Wydano również 31 decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.


72

Liczba MPZP

obowiązujących

2

Liczba planów

uchwalonych

5 643

Powierzchnia objęta

MPZP (ha)

28,22%

Powierzchnia gminy

objęta MPZP



tereny inwestycyjne



Gmina Trzebnica może pochwalić się wieloma walorami, które przyciągają inwestorów w te tereny. Zasadniczym atutem jest położenie w niedalekiej odległości od Wrocławia, do którego dostać się można niedawno wybudowaną drogą ekspresową S5. Inwestorzy mogą także liczyć na burmistrza, który swoimi działaniami stara się wesprzeć nowe inwestycje na terenie gminy. Przedsięwzięciem szczególnej wagi w najbliższych latach będzie planowane powstanie tzw. "małej obwodnicy Trzebnicy", o której więcej napisano na stronie Inwestycje.

Pomiędzy drogą ekspresową S5, a drogą krajową nr 5 w okolicy Miasta Trzebnica oraz miejscowości Nowy Dwór powstała Gminna Strefa Aktywności, od 2018 r. wchodząca w skład Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości (SSEMP S.A.). Teren ten ma ponad 100 ha powierzchni i objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Inwestycja na terenie zarządzanym przez SSEMP S.A. wiąże się z możliwością uzyskania pomocy publiczne w postaci zwolnienia z podatku dochodowego PIT lub CIT. Do obliczenia wysokości zwolnienia bierze się pod uwagę koszty nowej inwestycji lub dwuletnie koszty pracy nowo powstałych miejsc pracy, które tworzą tzw. koszty kwalifikowane.

W woj. dolnośląskim maksymalna pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego może wynosić 25% kosztów kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw, 35% dla średnich i 45% dla małych i mikro.

Informacje o uwarunkowaniach gospodarczych oraz możliwościach inwestycyjnych udostępniane są na stronie zainwestuj.trzebnica.pl

Na terenie Gminy znajduje się kilka dużych, rozpoznawalnych firm:

  • Tarczyński S.A. (producent wędlin, wiodący producent kabanosów i wędlin suchych),

  • Perfand (producent oświetlenia LED),

  • Panda (producent mebli fryzjerskich i medycznych),

  • Vermeiren (producent sprzętu medycznego),

  • Sady Trzebnickie (przedsiębiorstwo sadownicze z wieloletnią tradycją).

Ze względu na przyjętą Strategię Rozwoju Miasta i Gminy Trzebnica najlepszymi inwestycjami będą:

  • logistyka,

  • przemysł lekki,

  • turystyka, w tym turystyka uzdrowiskowa,

  • farmy fotowoltaiczne,

  • budownictwo wielorodzinne,

  • budownictwo jednorodzinne.



TERENY ZIELONE



48

Powierzchnia terenów zieleni (ha)

813

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

44

Powierzchnia gruntów leśnych gminnych (ha)

Tereny Gminy Trzebnica charakteryzują się dużą różnorodnością ukształtowania terenu, w tym wieloma wzgórzami, na których spotkać można nawet górskie gatunki roślin. Przyrodę chroni się na cztery sposoby - występują tutaj użytki ekologiczne, pomniki przyrody, rezerwat przyrody oraz część sieci Natura 2000 "Dolina Baryczy". Na terenie gminy występuje ponad 100 pomników przyrody powołanych przez Radę Miejską oraz Wojewodę.

Są to pojedyncze lub zebrane w skupiska od 3 do 10 szt. drzewa. Najokazalsze z nich to dęby szypułkowe (największy mający 630 cm obwodu rośnie w Cerekwicy przy boisku do piłki nożnej) i platany klonolistne (największy o obwodzie 660 cm rośnie w Jaszycach). Oprócz nich występują również m.in. lipy drobnolistne, buki zwyczajne, kasztanowce zwyczajne i jesiony wyniosłe. Obszar Natura 2000 „Dolina Baryczy” obejmuje Dolinę Baryczy pomiędzy Żmigrodem na zachodzie, a okolicą Przygodzic na wschodzie. Cały obszar obejmuje około 130 stawów rybnych wraz z otaczającymi łąkami, gruntami ornymi, mokradłami i lasami.

W stawach prowadzi się intensywną hodowlę ryb, przede wszystkim karpia. Na terenie Gminy Trzebnica znajduje się około 880 ha (1,6 % powierzchni całego obszaru) w okolicy miejscowości Koniowo. Głównym celem powstania rezerwatu przyrody "Las bukowy" o powierzchni 23,7 ha w miejscowości Skarszyn jest zachowanie fragmentu naturalnego lasu bukowego z interesującymi oraz rzadkimi roślinami zielnymi. Oprócz buków rosną tu też ponad stuletnie okazy dębu bezszypułkowego, grabu i lipy oraz rzadko spotykane w Polsce jeżyny piramidalne i wąskolistne.

W ramach działań na rzecz terenów zielonych w 2021 r. zasadzono 40 drzew oraz 360 krzewów.