CZYTELNICTWO GMINNE


Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Trzebnicy

1 628

Nowe tytuły książek papierowych w 2021 r.

90

Nowe tytuły

audiobooków w 2021 r.

90

Nowi czytelnicy

1 307

Czytelnicy aktywnie wypożyczający książki


Dotacja dla BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ w 2021 r.

479 545

+11,83%

do roku 2020



mała książka - wielki człowiek



Zdjęcie przedstawia dziewczynkę trzymającą Dyplom Małego Czytelnika.

Od stycznia biblioteka bierze udział w projekcie realizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka - wielki człowiek”.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przychodzi do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzymuje w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą, na dobry czytelniczy start. W pierwszym półroczu Wyprawki Czytelnicze odebrało 87 dzieci w wieku 3-6 lat z 6 trzebnickich przedszkoli.

Dzięki akcji do biblioteki zapisało się 62 nowych czytelników, a dyplom Super Czytelnika odebrało 13 osób.



ILE POZYSKALIŚMY DODATKOWYCH FUNDUSZY I KSIĄŻEK?



Zdjęcie przedstawia regały z książkami.

Otrzymaliśmy 9.461 zł z programu zakup nowości wydawniczych do bibliotek Priorytet 1.

Zdjęcie przedstawia otwartą książkę.

Od czytelników otrzymaliśmy 219 książek i 11 audibooków.

Zdjęcie przedstawia książki ustawione na półce.

Kwotę 2.127 zł, która pozyskaliśmy z przetrzymywanie książek, przeznaczyliśmy na zakup nowości wydawniczych.



USŁUGA LEGIMI - KORZYSTAJ Z KSIĄŻEK ELEKTRONICZNYCH



W związku z epidemią czytelnicy chętnie korzystali z kodów do e-booków.

Z możliwości czytania i słuchania audiobooków i e-booków na platformie Legimi, w pierwszym półroczu skorzystało 166 osób.

książka i tablet

LICZBA AUDIOBOOKÓW CIĄGLE WZRASTA

OBECNIE DOSTĘPNYCH JEST

10 173

+11,47%

EGZEMPLARZY



Działalność animacyjna w 2021 r.



Wakacje (3 spotkania, 34 uczestników)

W lipcu Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna przygotowała dla dzieci cykl zajęć plastyczno-edukacyjnych „Ściśle fajne - Wielka Księga Eksperymentów”, dwugodzinne spotkania przeznaczone były dla dzieci w wieku 6-12 lat. Na każdych zajęciach dzieci poprzez zabawę zgłębiały tajemnice nauki np.: wykonując doświadczenia takie jak: atrament duchów, kolorowe wulkany i eksplozja barw. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również eksperymenty z wykorzystaniem balonów, baniek mydlanych oraz inspirowane wahadełkiem Newtona. Nie zabrakło również zabaw ruchowych z wykorzystaniem chusty animacyjnej KLANZA i słodkiego poczęstunku.

Zdjęcie przedstawia zabawę bańkami mydlanymi.
Zdjęcie przedstawia zabawę z chustą animacyjną.
Zdjęcie przedstawia chłopca wykonującego doświadczenie tzw. atramentem duchów.


Światowy Dzień Pluszowego Misia (10 spotkań, 204 uczestników)

Światowy Dzień Pluszowego Misia, w tym roku świętowaliśmy wraz z dziećmi z Przedszkola nr 2 w Trzebnicy. Dzień Misia w przedszkolu to wyjątkowy dzień. Przez cały tydzień pani bibliotekarka odwiedzała przedszkolaki. Rozmawiała z dziećmi o tym, jak ważne są dla nich pluszowe misie. Maluchy ochoczo dzieliły się przemyśleniami na temat swoich pluszaków. Oprócz rozmowy o misiach odbyła się również pogadanka o bibliotece, o zasadach zapisu i wypożyczania książek, po niej nastąpił czas na wspólne czytanie.

Wspólne czytanie i oglądanie książek bardzo spodobało się dzieciom. A największe zainteresowanie wzbudziła interaktywna książka z pacynką pt.: „Miś Maciek”. Zabawa z Misiem Maćkiem wprowadziła dzieci w doskonały humor. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało pamiątkową naklejkę z misiem.

Zdjęcie przedstawia dziewczynki oglądające interaktywną książkę z pacynką.
Zdjęcie przedstawia dzieci siedzące na dywanie i oglądające książki.
Zdjęcie przedstawia dzieci czytające książki.


Konkurs plastyczny Misiowa zakładka (57 uczestników)

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebnicy ogłosiła konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas 0-III szkoły podstawowej.

Celem konkursu była promocja czytelnictwa i biblioteki wśród dzieci. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać zakładkę do książki z motywem misia. Do konkursu zgłosiło się 57 uczniów ze SP nr 1, SP nr 3, SP w Boleścinie oraz SP w Ujeźdźu Wielkim.

Dostarczone prace były piękne, kolorowe, wykonane bardzo różnymi technikami. Dzieci wykazali się dużą kreatywnością. Podczas oceniania komisja brała pod uwagę następujące kryteria: technikę, oryginalność, pomysłowość, estetykę, trwałość, funkcjonalność oraz samodzielność przy wykonaniu pracy. Rozdanie nagród nastąpiło 2 grudnia w sali spotkań w trzebnickim ratuszu.

Spotkana autorskie (2 spotkania, 41 uczestników)

  • 29.09.2021 r. spotkanie z Marią Paszyńską (18 uczestników)

Pisarka, varsavianistka i orientalistka opowiadała o sobie i swojej twórczości. Wspominała dzieciństwo (związane z Lubinem i Wrocławiem), a także drogę, którą przeszła od zawodu prawnika do zawodu pisarza. Opowiadała o procesie twórczym, o tym w jaki sposób zdobywa informacje historyczne potrzebne do pisania powieści i jaką wagę przywiązuje do prawdy historycznej będącej tłem wszystkich jej utworów. Szczególnie ważne w jej twórczości są tematy związane losem Polaków uwikłanych w trudną historię XX wieku. Duże wrażenie wywarła na uczestnikach spotkania wiedza pisarki dotycząca Bliskiego Wschodu, z którym związane były tułacze losy Polaków.

  • 7.10.2021 r. spotkanie z Joanną M. Chmielewską (23 uczestników)

Autorka książek wielokrotnie nominowanych i nagradzanych w konkursach literackich. Teksty pisarki publikowane są również w podręcznikach i antologiach. Pani Joanna od kilku lat prowadzi także warsztaty twórczego pisania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas trzebnickich warsztatów uczniowie klasy 5c ze Szkoły Podstawowej nr 2 mieli okazję poznać proces powstawania książki od chwili narodzin pomysłu na nią, do momentu oddania jej w ręce czytelnika. Pisarka podzieliła się z uczestnikami spotkania, wspomnieniami w jakich okolicznościach, powstała jej pierwsza książka. Opowiadała również skąd czerpie pomysły na kolejne tytuły, a także o sposobie i tempie pracy. Dzieci chętnie uczestniczył w rozmowie, zadawały dużo pytań pisarce. Po wspólnej lekturze „Ręcznikowca” uczniowie mieli za zadanie wykonać stworki z rękawiczek, wymyślić dla nich historię i zaprezentować ją przed grupą. Stworzone „Rękawiczkowce” okazały się bardzo oryginalne, a ich historie niesamowite.

Spotkanie autorskie z Marią Paszyńską w Trzebnicy.
Spotkanie autorskie z Joanną M. Chmielewską w Trzebnicy.


Spotkania DKK 2021 (2 spotkania, 16 uczestników)

  • 24.09.2021 r. Świat Ciszy

Spotkanie integracyjne w ramach działalności DKK, którego tematem był „Świat Ciszy”. Pretekstem do podjęcia we wrześniu tematu związanego z niedosłuchem był obchodzony co roku w ostatnią niedzielę września Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Zarówno wśród prowadzących spotkanie, jak i wśród gości pojawiły się osoby należące kulturowo do społeczności osób Głuchych (w tym jedna osoba będąca pracownikiem biblioteki). Spotkanie miało charakter informacyjny i integracyjny. Można było się dowiedzieć czym jest głuchota w ujęciu medycznym i społecznym, jakie są jej rodzaje i konsekwencje w funkcjonowaniu społecznym dzieci i dorosłych. Przygotowane zostały również zabawy z elementami języka migowego i stosowna literatura nawiązująca tematyką do poruszanych zagadnień. Uczestnicy pozytywnie odebrali temat i formę wydarzenia oraz wyrazili chęć ponownego spotkania się.

  • 10.11. 2021 r. Społeczność i kultura osób Głuchych

Spotkanie z uczestnikami słyszącymi oraz niesłyszącymi, podczas którego kontynuowany był temat dotyczący społeczności i kultury Głuchych. Tym razem omawiana była jakość życia osób z ubytkiem słuchu, trudne sytuacje życiowe, które wynikają z braku słuchu. Podczas spotkania wykorzystano tekst reportażu „Jesteśmy Głusi” wydanego w książce pt. „Halo tato. Rozmowy o dobrym ojcostwie” (Warszawa, 2017) autorstwa Konrada Kruczkowskiego. Przygotowana została również prezentacja znaków migowych dotyczących powyższego tekstu, w którą zaangażowały się niesłyszące uczestniczki spotkania. W związku z tym, że spotkanie odbywało się w przeddzień Święta Niepodległości, zakończyło się prezentacją i nauką hymnu państwowego w języku migowym.



udział w wydarzeniach kulturalnych w 2021 r.



Trzebnickie Dni Rodziny: Rodzinne Poczytajki w Artkawiarni (10 uczestników)

Zajęcia odbyły się czerwcu w ramach Trzebnickich Dni Rodziny, przeznaczone były dla dzieci i ich rodziców. Podczas spotkania uczestnicy poznali zalety wspólnego, rodzinnego czytania. Przekonali się, że jest to wspaniała, rozwijająca forma spędzania wolnego czasu, dająca poczucie bliskości i przynależności oraz może stanowić wstęp do doskonałej zabawy. Spotkanie składało się z części czytelniczej podczas, której dzieci obejrzały wystawkę książek, a następnie wysłuchały szwedzkiego opowiadania autorstwa Ulfa Starka pt.: „Jak mama została Indianką”. To pięknie ilustrowana, ciepła i mądra książka, mówiąca o tym, jak ważne są chwile spędzone z dzieckiem. W części warsztatowej uczestnicy wykonali przepiękne zakładki do książek w stylu boho. Tworzenie chwościków, nawlekanie koralików i dekorowanie przyniosło uczestnikom dużo radości. Po skończonej pracy na dzieci i rodziców czekał słodki poczęstunek.

Zdjęcie przedstawia chłopców trzymających zakładki do książki.
Zdjęcie przedstawia nawlekanie koralików.
Zdjęcie przedstawia robienie chwościków.


Narodowe Czytanie (46 uczestników)

Z inicjatywy Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy, w sali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury i Sztuki, odbyła się dziesiąta odsłona Narodowego Czytania. Lekturą obowiązującą w tym roku, była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Do wspólnego czytania zaproszono przedstawicieli Urzędu Gminy, Kościoła, szkół oraz czytelników biblioteki. Po wysłuchaniu przez wszystkich specjalnego, okolicznościowego listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, głos zabrała Wiceburmistrz Gminy Trzebnica Krystyna Haładaj, która również zainaugurowała prezentację lektury. Kolejne fragmenty dzieła można było usłyszeć w wykonaniu … uczestników.


Zdjęcie grupowe uczestników Narodowego Czytania w Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy.



pozostałe wydarzenia biblioteczne w 2021 r.



  • Wędrowna Czytelnia w przedszkolach ( 11 spotkania, 148 uczestników)

  • Zabawa fotograficzna „Mój przyjaciel miś” (64 uczestników)

  • Świąteczna polecajka (5 uczestników)

  • Mikołajki w Bibliotece (90 uczestników)